TOKYO'NUN KULELERİ

Yandaki fotoğrafta gördüğünüz kule Tokyo'nun simgesi haline gelmiş olan Tokyo Kulesi. Buraya gelmeden önce varlığından haberdar olmadığım bu kule, Tokyo'ya ziyarete gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri. 333 metre uzunluğunda, aynı zamanda radyo ve tv kanalları için anten görevi görüyor, Eyfel kulesi model alınarak yapılmış ve 150. ve 250. metresinde bulunan gözlem katlarından Tokyo manzarasını izleyebiliyorsunuz. Ben de Tokyo'ya ilk geldiğimde elbette çıkmıştım, sık sık da yakınlarından geçiyor olmama rağmen hiç fotoğrafını çekmediğimi farkettim, burada turist olmaktan çıkmışım belli :)

Bu aralar Tokyo Kulesi, Tokyo'nun simgesi olma ünvanını hala yapım aşamasında olan yeni bir kuleye ''Tokyo Sky Tree'' ye kaptırmak üzere. Tokyo Sky Tree'nin 2012 bahar aylarında açılması bekleniyor. Yüksekliği 634 metre olacakmış, yine Tokyo Kulesi gibi gözlem bölümü de yer alacakmış tabi ki.  Bu kule o kadar yüksek ki normalde bizim oturduğumuz bölgeye uzak olmasına rağmen yapım aşamasına şahit olabiliyoruz.

Kasım 2011'de bu kuleye biraz daha yakın bir bölge olan Ueno'dayken yine karşımıza çıkmıştı Tokyo Sky Tree. Aşağıdaki fotoğraf Kasım 2011'den.


Geçen hafta Asakusa denen kuleye yakın bir bölgedeydik. Oradan kulenin son halini de çektim.


Şimdiden her yerde bu kulenin reklamları, üzerinde resmi olan ürünlerin satışı başlamış durumda. Kalemler, t-shirtler, posterler, oyuncaklar derken bir restoranın önünde  aşağıdaki fotoğrafı görüne  olayı ne kadar abarttıklarını bir kere daha anladım :)


Bu Sky Tree Köri isimli yemek :) Japonya'da Köri çok meşhur bir yemek. Normalde pilav ve yanında, içinde sebze ve et bulunan koyu kahverengi Japon körisi, üstüne de bazen kızarmış, et, karides vs konularak servis ediliyor. Bu restoranda da üste konan kızartmaları Tokyo Sky Tree şeklinde koyup servis etmeye başlamışlar :))
Henüz kule resmen açılmadan bu kadar tantana yapıyorlarsa açıldıktan sonra bakalım neler göreceğiz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder