POP

Ben pop müzikten pek hoşlanmam. Özellikle günümüz pop müziğinden, eskilerden beğendiğim şarkılar çok daha fazladır.  Günümüz pop müziğinden de nadiren olsa da  beğendiğim şarkılar çıkar ama sık sık pop bir şarkı duyduğumda sonuna kadar dinlemeye tahammül edemediğim, tv ya da radyo kanalını değiştirdiğim çok olmuştur. Özellikle birbirine benzeyen hep aynı melodi üzerine yapılmış gibi duran pop şarkılarından bahsediyorum. Aynı hisleri İngilizce pop müzik için de besliyorum tabi. Sadece Türk popuna tü kaka diyecek değilim.

Mesela Türkiye'ye her gidişimde müzik kanallarına bir göz atarım neler kaçırmışım diye ama pek de bir şey kaçırmamış olduğumu anlarım. Hepsi kulağa aynı gelen şarkılar, şarkıcılar. Arada birkaç isim olabilir bu grup dışında tabi.

Şimdi Japonya'da yaşıyor olmamın etkisiyle daha önce hiçbir şey bilmediğim Japon  pop müziğiyle, ki burda kendisine J-Pop deniyor, ilk tanışmam beni pek bir şaşırtmıştı hatırlıyorum. Çılgın video klipler, yine birbirine benzeyen şarkılar tabi, Japonca sözlerin arasına her zaman ingilizce birkaç kelime sıkıştırmalar falan. 

Sokaklarda yürüken bile duyuyorsunuz bu müzikleri, karşıdan karşıya geçmek için beklerken karşınızdaki binanın üstündeki büyük ekranda bir J-pop şarkısının videosu olabiliyor. Ya da  üstünde yeni çıkan bir single'ın posterleri olan ve bangır bangır bu şarkıyı çalan tırlar yollardan geçiyor.
Yani anlayacağınız aynı Türkiye'deki gibi istemeseniz de bu müzikleri duyuyorsunuz, hatta öğreniyorsunuz. En azından bana böyle olurdu, dolmuşta, takside duya duya Serdar Ortaç şarkılarını ezberlemiştim :)

Biz evde tv izlemiyoruz, aslında Japoncamı geliştirmem için gerekli biliyorum ama gerçekten 1 saat bile izlemeye dayanamıyorum, beni aptallaştırdığını düşünüyorum Japon tv programlarının. Japonlar bu kadar tv izleyip nasıl bu kadar zeki kalabiliyorlar şaşıyorum açıkcası. Sürekli yemek programları, hep aynı insanlar, ciddi bir şeyler görmeniz imkansız. 

Görsel, sanatçının web sitesinden.
Neyse diyeceğim şu ki, tv izlemediğim için gündemi de internetten takip ediyorum. Geçenlerde yine Japonya'da yaşayan yabancılara yönelik haberler yapan bir sitede yanda resmi olan şarkıcının bir şarkısına rastladım. Kısa zamanda internette çok fazla izleyicisi olmuş falan diye bir haberdi. Sonra hatırladım, Shibuya'da da bir posterini görmüştüm yakınlarda. Tipik bir J-pop örneği olduğu için de paylaşmak istedim.

J-pop nedir nasıldır diye merak edenlere gelsin. Şarkıcı kızımızın adı Kyari Pamyu Pamyu (bu isim uydurma bir isimmiş bu arada) şarkısının adı da Pon Pon Pon. Buyurun :)

Sadece linki verebiliyorum, youtube bu videoyu blogda paylaştırmıyorlar.3 yorum:

 1. Bir kaç yıl önce Japonya da yaşayan bir arkadaşımı misafir etmiştim. Japon müziğinden örnekler dinletmişti Pop da bunlar arasındaydı... Kulağımıza hiç hoş gelmemişti... Dile yanabcı oluşumuza bağlamıştık.
  Biz de şimdi genelde cover yapıyorlar. Bazıları güzel oluyor ama bazılarını da katlediyorlar.

  YanıtlaSil
 2. Bir ara tesadüfen Polysics diye bir şeye denk gelmiştim, hoşuma gitmişti. Gerçi bu pop değil elektronik oluyor galiba: http://youtu.be/a0YLdIMeyCI

  YanıtlaSil
 3. @ laleninbahcesi, dile alışınca bile Japon pop şarkıları kulağa pek hoş gelmiyor bence. En azından ben henüz sevemedim :

  @ Griffith, linkteki şarkıyı dinledim şimdi, hoşuma gitti açıkcası, saçma sapan pop şarkılarına bin basar bence. Klibi de yaratıcı :)

  YanıtlaSil