BİRKAÇ DETAY

Geçen haftalarda gözüme çarpan, fotoğrafını çektiğim ama bir türlü elim deyip de yazamadığım detaylar.

Burası Shibuya'da Hawai yemekleri yapan bir restoran. İlgimi çeken yemekleri değil, çünkü denemedim bilemiyorum. Asıl ilgimi çeken aşağıdaki fotoğraflarda, buyurun.

Duvarda gördüğünüz üzere restoran müşterilerinin kullanımına açık i-Pad'ler asılı :) Son teknolojiyi yakından takip edip günlük hayata adapte etmekte üstlerine yok bu Japonların :)

Bu da daha yakından bir fotoğraf. Haa bu arada, tamam Japonlar teknolojiyi yakın takip ediyorlar, ileriler falan diye burada her yerde Wi-Fi var zannetmeyin. Tam tersinde hemen hemen hiçbir yerde ücretsiz internet yok. Herkes cep telefonundan internete bağlandığı için (tabi o da parayla) şehir içinde ücretsiz internet bulmanız imkansız. Bu yüzden bu i-Pad'ler çok ilgimi çekti görünce.

Yukarıdaki benim sık sık bayanlar tuvaletinde karşıma çıkan ve ne olduğunu anlayamadığım bir şeydi. Sonra dikkat edince üstünde ''Fitting board'' yazısını gördüm ve fotoğrafını çekip eşime sorduğumda da ne olduğunu tam olarak anladım. 
Bu gördüğünüz, üstünü değiştirmek isteyen bayanların kıyafetlerini değiştirirken üstüne çıkmaları için yapılmış bir düzenek.

Bu da ''Fitting Board''un açılmış hali. Yani üstünü değiştiren bayanlar ayakkabılarını çıkardıklarında yere değil de bunun üstüne basıyorlar. Şimdiye kadar hiç tuvalette üstümü değiştirmedim ama gerek olursa bu Fitting Board baya bir işe yarayabilir.

Geçen hafta sabah 8 civarı evdeb çıktım ve trene doğru gidiyordum. Tren istasyonunun çok yakınında aşağıdaki manzara ile karşılaştım. Dükkanın önünde yerdekine dikkat.

Sonra dayanamayıp yaklaştım ve bir de yakından fotoğrafını çektim.
Nedir bu Japonların olur olmadık yerlerde sızıp kalmaları !! Elinde cep telefonu yerde horul horul uyuyordu bu arkadaş sabahın köründe :) Kimsenin de dönüp baktığı da yoktu benden başka !

Yukarıdaki manzaradan sonra hemen trene atladım, bizim ev Tokyo'nun göbek bölgesini bir halka şekline dönen Yamanote tren hattında. Bu hat üzerinde iş merkezlerinin yoğun olduğu bölgeler çok. Bu durumda da sabah ve akşam işe gidiş dönüş saatlerinde çok yoğun oluyor. (Tabi o saatlerde sadece Yamanote değil diğer hatlar da çok yoğun ama ben en çok Yamanote hattını  kullandığım için ondan bahsediyorum)
Neyse o sabah gideceğim durak olan Shinagawa'ya vardım ve aşağıdaki manzara ile karşılaştım. Sabah bir robot edasıyla hızlı hızlı ilerleyen Japon iş adamları arasında duramadım bile fotoğrafı çekerken. 
Sağda ve solda duran tv ekranlarinda reklamlar gösteriliyor. Üstte ortada asılı olan yazıda ise sabah saatlerinde orta taraftan yürünmesi yönünde uyarı var. Karşı yönden gelenler sağ ve sol taraftan yürüyorlar böylece o karmaşada kimse kimseye çarpmadan ilerliyor.

Trenlerden bahsetmişken, tren beklerken tren platforında karşıma çıkan birkaç tabelayı da paylaşmak istiyorum. (beklerken dediğim trenler 2-3 dakikada bir geliyor genelde, bazı hatlarda 5-6 dakikayı buluyor ama Tokyo içinde 10 dakika tren beklediğimi bilmem, tabi ne kadar dakik olduklarından bahsetmiyorum bile)


Bu tabelada, resimden de anlaşılacağı gibi tren görevlilerine tükürülmemesi üzerine uyarı yapılıyor. Demek ki görevlilere tükürenler oluyormuş :) Bu kadar kibar, sakin insanların böylesine bir kabalık yapabileceklerine inanamıyorum.

Bu tabela ise hemen hemen her platformda karşıma çıkıyor. Eğer tren raylarına bir şeyinizi düşürürseniz görevliden yardım isteyiniz uyarısı. 


2 yorum:

  1. Tabelayla çözülecek şey var, çözülmeyecek şey var sevgili Japonnar. Her şey de tabeladan beklenmez ki kardeşim. O tüküren elemanlar tabela filan dinlemez mesela. Hatta bir tane de tabelaya tükürür. Türk usulü mücadele edeceksin onlarla. Ağızlarını burunlarını kıracaksın veya tabelayı kafalarında kıracaksın bak bir daha yapıyorlar mı.

    (Daha sık yazmalısın. Olmuyor böyle. :)

    YanıtlaSil
  2. Daha sık yazmalıyım biliyorum :(

    YanıtlaSil