NOBODY KNOWS (DARE MO SHIRANAI)

Görsel burdan
Bu filmi ilk izlediğimle eşimle tanışmamıştık henüz. Cnbce'de izlemiştim ve beni oldukça etkilemişti. Japonya'ya geldikten sonra önceden izlediğim Japon filmlerini tekrar izlemeyi çok seviyorum çünkü önceden farketmediğim detayları farkedebiliyorum. Bu filmde de aynı şey oldu. Çocuğun annesiyle üstünde yattıkları tatami yer kaplamasının kokusundan bahsederlerken nasıl bir kokudan bahsettiklerini  artık çok iyi biliyorum mesela. Akşam evlerinde pişen köri yemeğinin hint körisinden ne kadar farklı olduğunu da biliyorum. Tabi bunları bilmek filmin size verdiklerini değiştirmiyor ama insan kendini filme daha bir yakın hissediyor o kesin. En azından bende öyle oldu.

Bu film genelde Japon filmlerinde görmeye alıştığımız gibi az diyaloglu ve duru bir anlatımı olan dram türünde bir film.  Annelerinin terk ettiği 4 kardeşin hikayesi diyeyim başka da detay vermeyeyim en iyisi. Aldığı birçok ödülün yanında başrol oyuncusu 12 yaşındaki Yuya Yagira da Cannes Film Festivalinde en iyi aktör ödülünü almış. Bu ödülü alan en genç oyuncu ve ilk Japon olma ünvanını da elde etmiş.

Bu filmin bir özelliği de gerçek bir hikaye olmasıymış. Ve tesadüfe bakın ki gerçek olayın geçtiği apartman bizim evimize yürüyerek 2 dakika mesafede !! Olayın geçtiği evin bize yakın olduğunu duymuştuk ama neredeyse hergün önünden geçtiğimiz bu bina olduğunu araştırıp öğrenince baya bir şaşırdık. Üşenmeyip fotoğrafını da çektim, aşağıda buyurun.

Binanın altındaki Mini Stop,  Japoncada ''Konbini'' dedikleri İngilizcede ''Convenience Store'' olarak bilinen bizdeki bakkallardan büyük, marketlerden küçük ve Tokyo'da hemen her köşe başında bulunan bir market zinciri. Mini Stop dışında bu tarz daha bir sürü market zinciri var. 24 saat açıklar, her zaman hazır yiyecek ve içecek bulmanız mümkün, faturalarınızı bile yatırabiliyorsunuz. 

Neyse konuyu dağıtmayayım. Filmdeki olayın gerçekten yaşandığı apartmanı tam olarak bulmamızın altında çok enteresan bir web sitesi yatıyor. Bu web sitesinde ağırlıklı Tokyo olmak üzere Japonya'da ve çok az da olsa dünyada nerede, hangi evde intihar, cinayet ve benzeri olaylar yaşanmış onları  harita üzerinde adresleriyle gösteriyor. Ev almak ya da kiralamak isteyenler eğer taşınacakları evde önceden dehşet verici bir olay yaşanmış mı öğrenmek istiyorlarsa bu siteye başvurabiliyor. Sitede resmi bir site değil tabi ki. Sadece etrafında olup bitenleri bilenlerin bilgileri girdiği bir site. Japonların hazırladığı bir site ama İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri de mevcut. Kimin aklına nasıl böyle bir site kurmak gelmiş bilemiyorum ama görünen o ki takipçileri var. Aşağıda, bahsettiğim siteden bazı görseller var.
Ateş resmi olan yerler olayların yaşandığı yerler, rakamlar da olay sayısını belirtiyor. Yaklaştıkça da bölgeler ve en son adrese ve olayın ne olduğuna kadar bilgi veriyor. Pek iç açıcı bir site olmadığı kesin, ama daha önce böyle bir siteye hiç rastlamadığım için paylaşmak istedim.
1 yorum: