LOY KRATHONG 2012Loy Krathong Tayland'da, Laos'da, Kamboçya'da genellikle Kasım ayına denk gelen dolunay zamanı kutlanan bir festival. Bu festivalde herkes nehirlere o gün için özel olarak yapılmış olan çiçek ve benzeri geri dönüşümlü aranjmanları bırakıyor ve dilek tutuyor. Nehirlere bırakılan bu çiçeklerle sıkıntıların, üzüntülerin akıp gitmesini umuyor Taylandlılar.
Tayland'da en görkemli kutlama Chang Mai'da oluyormuş ama Bangkok'taki de oldukça keyifliydi.

Nehirlere bırakılmak için hazırlanmış çiçek süslemeleri. Yeşil yapraklar muz ağacı yapraklarıymış.


Bazıları da ekmek ve benzeri yiyecek maddelerinden yapılmıştı. Bunlar nehirlere bırakıldığından bir süre sonra balıklara yiyecek oluyor.

Büyük olanlar özel olarak sergileniyordu.Nehire bırakma işlemi de böyle gerçekleşiyor. Üstlerine mum yakılan çiçekler bu düzeneğe konuyor.

Yavaşça suya bırakılıyor.

Ve akıntıya bırakılıyor. Tüm sıkıntılarımız ve üzüntülerimizin su gibi akıp gitmesini umuyoruz biz de.

Gece boyunca nehirden ışıklı ve müzikli gemiler geçti.Tayland'ı ziyaret etmek isteyenlerin geliş tarihlerini belirlemeden önce burdaki festivalleri de bir gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Bu ve benzeri festivaller gittiğiniz ülkenin gelenek ve göreneklerini anlamanızda çok yardımcı oluyor bence. Loy Krathong Tayland'ın en meşhur festivallerinden birisi. Seneye Tayland gezisi düşünenler bir kenara not etsin bence.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder