NHK

Geçen gün kapı gündüz saatlerinde kapı çaldı. Eşim açtı , biri bir şey dedi, eşim de ''Bizde tv yok'' dedi ve kapattı. Kimmiş diye sorunca, NHK'den geldiklerini ve para istediklerini söyledi. Ne! NHK'den gelip para mı istemişler nasıl yani ??

NHK, bizdeki TRT gibi devlet kanalı. Evinizde herhangi bir uydu sistemi olmasa da her türlü izleyebileceğiniz bir kanal yani. NHK'in farkı diğer kanallar kadar saçma programları olamaması ve reklam almaması. Ve NHK'in yıllardır süregelen benim de yeni öğrendiğim bir uygulaması varmış, o da ev ev dolaşıp televizyon izleyicilerinden para toplamak. İki aylık 2.690 Yen yani 50 TL civarında bir de ücreti var. Eğer herhangi bir uydu sistemine üyeyseniz NHK'in farklı kanallarını da izleme şansınız olduğundan bu ücretin neredeyse iki katını ödüyorsunuz. Ha tabi ayrıca uydunuzun aylık ödemesi bunun dışında. NHK'i izlemeniz ya da izlememeniz hiçbir şey değiştirmiyor bu parayı ödemek durumundaymışsınız.

Biz evde televizyonumuz olmadığını söyleyince görevli gitti yani görevlilerin evinize gelip doğru mu söylüyorsunuz diye bir kontrol etme hakkı yokmuş. Bu yüzden de birçok kişi tvsi olduğu halde olmadığını söyleyip bu parayı ödemiyormuş. Gerçi çoğunluk yine de şikayet etmeden ve sorgulamadan kuzu kuzu ödüyormuş . Ama devlet ödemeyenlerin sayısının arttığını fark edince bu NHK ödemesini zorunlu hale getirmek için bazı girişimlerde bulunmak üzereymiş. Çalışanların maaşından vergi olarak kesilmesi gibi de bir öneri söz konusuymuş mesela.

Ben bunları duyunca inanamadım ve bana çok garip geldi. Ama biraz araştırınca gördüm ki İngiltere'de BBC  de aynı sistemi uyguluyormuş üstelik orda evde televizyonum yok derseniz de yetkili evinize girip kontrol etme hakkına sahipmiş. Ödemediğiniz taktirde de yüklü bir cezası varmış.
Yani belki birçok kişi tarafından bilinen bir sistem ve belki ben çok cahilim ama ilgimi çektiği için paylaşmak istedim.

2 yorum:

  1. Avusturya'da da Japonya'daki gibi. Kanuni zorunluluk var yanliz eve girip arama haklari yok. Kapiyi acinca tv'yi gorurse artik yalan soylemek suc oluyor yanliz, mecburen oduyorsun :) ayligi 20 euro. Biz de ocak'ta yeni eve tasindik, hala kaciyoruz, bakalim nereye kadar :))

    YanıtlaSil
  2. turkiyede de elektrik faturalarına yansıyan trt vergisi var. yani her elektrik faturasından trt.ye pay gidiyor.

    YanıtlaSil