CHIANG MAI

Chiang Mai, Bangkok'un 700 km kadar kuzeyinde yer alan Tayland'ın popüler turistik yerlerinden birisi. Doğası, tarihi, tapınakları, etrafında yapılabilecek aktivitelerin çokluğu buranın neden popüler olduğunu hemen belli ediyor.
Chiang Mai 1296 yılında keşfedilmiş ve o zamanlar şehrin etrafını kaplayan şehir duvarlarından günümüze çok azı kalmış. Şehir duvarlarının kapladığı ''eski şehir'' dedikleri bölgeye girişlerin olduğu bölümlere orjinaline uygun giriş kapıları yapılmış.
1899 yılından kalma bir fotoğrafa bakılarak 1985-1986 yıllarında  ''Tha Phae Gate'' ismindeki bu giriş inşa edilmiş.

Etrafı kare şeklinde olan eski şehirin girişlerine yukarıda gördüğünüz gibi duvarların sadece bir kısmını yeniden yapmışlar.
Ayrıca duvarların ön tarafında yine eski şehri çevreleyen kare şeklinde havuzcuklar yapmışlar. 
Yukarıdaki haritada ne demek istediğim daha iyi anlaşılıyor herhalde. Şehrin her yerinden ücretsiz harita edinebilirsiniz.

Benim Chiang Mai gezim toplamda 1 hafta sürdü. Bunun 2 gününü daha da kuzeyde bulunan Chiang Rai civarında geçirdim. Detayları yavaş yavaş anlatacağım. 

Chiang Mai'a ilk vardığımızda (ilk 3 gün Türk bir arkadaşımla beraberdik), otelin turist danışma bölümündeki bayan bize Chiang Mai'da yapılabilecekler hakkında bilgiler verdi. Öncelikle Chiang Mai'de 300 tane tapınak olduğunu söyledi !!
Hepsini gezemeyeceğimizden hangileri en öne çıkanlarsa onları bizimle paylaştı. Tapınaklar dışında doğa yürüyüşleri, tepelik yerlerde yaşayan yerel kabile halklarının ziyareti, rafting, kaplan tapınağı, fil çiftliği, hayvanat bahçesi gibi yapılabilecek bir sürü etkinlikten bahsetti.

Chiang Mai'da her otelin günübirlik turları mevcut. Ben açıkcası trekking ve benzeri doğa içindeki aktivitelere katılmak isterdim ama son anda karar verip gittiğimden sadece parmak arası terlik almışım yanıma. Öncesinde de araştırma yapmamıştım açıkcası, bilsem en azından rahat bir ayakkabı alırdım.

Neyse dönelim şu tapınak olayına. Tapınaklar belli bir noktadan sonra hep birbirine benzese de Bangkok gibi kalabalık olmayışı, daha sakin ve huzurlu bir şehir olması ve havanın nispeten daha serin olması gibi nedenlerden dolayı gezerken çok keyif aldım. 


Wat Prathat Doi Suthep tapınağı. İnsanlar ellerinde nilüfer çiçekleriyle dua ederek etrafında dönüyorlar.
 
Aynı tapınaktan budalar.
Phra Dhatu Chedi Luang tapınağı. 
Aynı tapınağın arkasına geçince karşımıza çıkan devasal tapınak kalıntısı.
Buda detayı.
Tek başıma gezerken kaybolduğumu düşündüğüm bir anda karşıma çıkan Wat Inthakhin Saduemuang tapınağı. Adını görünce hemen haritadan nerede olduğumu bulup rahatlamıştım.
Şehir zaten çok sakin ve huzur dolu ama tapınakları dolaşıp yorulanlar için ''eski şehir'' içindeki Buak Haad Parkı çok keyifli.
Genel olarak Chiang Mai'da Bangkok'a oranla daha fazla sivrisinek vardı. Özellikle bu parkta oturur oturmaz sivrisinek saldırısına uğradım. Neyseki yanımda hep sivirsinekten koruyucu sprey taşıyordum. Hatta sabah evden çıkardan sürüyordum da, parka gidişim akşamüstünü bulmuştu o yüzden etkisi azalmıştı herhalde, hemen biraz daha sıktım.
Chiang Mai'da Kuzey Tayland'a özgü bazı yemekler var. Bunlardan en meşhuru fotoğrafta gördüğünüz Khao Soi isimli körili noodle yemeği. Hindistan cevizi sütüne yapılmış sarı köri çorbasının içinde tavuk ve noodle bulunuyor.Üstüne de kızarmış kıtır noodle'lar konularak servis ediliyor. Yanında ise dilimlenmiş soğan, limon ve lahana turşusu benzeri bir turşu geliyor. Çok lezzetliydi. Bangkok'ta bazı restoranlarda da bulmak mümkün, tavsiye ederim.
Yok ben Tay yemeği yemem illa Türk yemeği isterim derseniz buyrun size ''Turkiy'' kebabı :) Ah be adını doğru yazsaymışsnız bari !!

Chiang Mai etrafında görülecek çok yer olan doğası ve havası Bangkok'a göre daha güzel ve temiz keyifli bir şehir. Benim gezim bu kadarla kalmadı tabi. Chiang Mai çevresinde gittiğim yerleri yakında sizlerle paylaşacağım.


1 yorum:

  1. 2013 de tayland pattayada bulundum insanları çok sıcak kanlı ve güler yüzlüler.. Gidilip görülesi yerleri çok. güzel paylaşım..

    YanıtlaSil