LOP BURI YA DA ''MAYMUNLAR CEHENNEMİ''

Bangkok'un kuzeyinde otobüsle 3 saat süren, içinde tarihi tapınak kalıntıları olan küçük bir yerleşim yeri Lop Buri. Burayı benim için ''Maymunlar Cehennemi'' yapan ise her yerde karşınıza çıkan maymunlar. Kendimi maymunlardan korumaya çalışmaktan tapınakları doya doya gezemediğimi itiraf etmeliyim.

Lop Buri'ye varır varmaz karşınıza böyle bir maymun çetesi çıksa siz ne yapardınız?? Sadece böyle dursalar iyi, üstüne üstlük etrafta koşturup duruyorlardı da. Elimizde cüzdanımızı ya da değerli eşyalarımızı taşımamamızla ilgili uyarılar okumuştuk neyse ki, hızlıca alıp kaçıyorlarmış !!


Maymunları bir kenara bırakırsak bu küçük yerleşim yerinde görülmeye değer birkaç tapınak kalıntısı mevcuttu. İlk gittiğimiz yer, üstteki resimde ismini görebileceğiniz etkileyici bir tapınak kompleksiydi.
Kafası kopmuş oturan Buda.

Bir diğer ve buranın en meşhur tapınağı ise Phra Prang San Yot. Tabelanın solundaki maymun, tapınakta sizi nelerin beklediğine işaret gibi :)

Maymunlar yüzünden bu tapınağın içine girmeyip sadece dışarıdan fotoğrafını çektik.

Yol üstündeki başka bir kalıntı.

Arada sırada karşımıza çıkan ''Dikkat maymun bölgesi'' uyarısı !!

Uyarıları doğrularcasına her yerde bizi gözetleyen maymunlar.

Sokak lambaları.

Tayland'da her yerde karşımıza çıkan müthiş kokulu Frangipani çiçeği.

Sonuç olarak Lop Buri, Bangkok'un kalabalığından ve kargaşasından uzaklaşmak isteyenler için sakin bir yer. Çok turistik olmaması da ayrı bir tercih nedeni olabilir. Ama şehrin maymunlar tarafından işgal edilmiş olduğunu unutmayın ! 

1 yorum:

  1. Maymun savaş tanrısı Hanuman onlar.Onlar bizim için önemli tanrılar :-)))))

    YanıtlaSil