JAPONYA'DA DÖVME

Japonya'da dövme yaptıranlara bakış açısı biraz farklı. Günümüzde gençler arasında gitgide popülerliği artsa da bazı durumlarda eğer dövmeniz varsa biraz sorun oluşturabiliyor. Özellikle bir önceki yazımda bahsettiğim onsen yani sıcak su kaplıcalarına girerken ya da bazı havuzlara girerken dövmeniz varsa sizi kabul etmeyebiliyorlarmış.
Örnek olarak eşimin başına gelen bir olayı anlatacağım. Kendisinin belinde küçük dövmesi var. Dövmede bir kanji var. 2 sene önce iki arkadaşıyla birlikte Tokyo'daki bir spa merkezine gitmişler (Ben burda değildim). Burası kadın erkek karışık, o yüzden mayo ile girilen onsen gibi ama daha turistik bir yermiş. Eşimin dövmesi de mayosunun bel kısmının üstünde olduğundan görünür durumdaymış.
Ordaki görevliler eşimin dövmesini görüp dışarı çıkmasını rica etmişler. O da yanında yabancı misafirleri olduğunu, dil bilmediklerini, kalması gerektiğini falan söyleyip görevlileri bir şekilde razı etmiş sonunda ama o küçücük dövmeden dolayı böyle bir sorun yaşamak da canını sıkmış doğal olarak.

Dövmenin Japon kültüründeki kötü imajı tabi ki Yakuzalardan kaynaklanıyor. Yakuzalar sırtlarına yaptırdıkları dövmeleriyle kimliklerini belli ettiklerinden ve mafya olmalarından dolayı halkın sık gittiği onsen ya da public bath dedikleri yıkanma yerlerine dövmesi olanları kabul etmiyorlar. Dövmeniz küçük de olsa sizi almama ihtimalleri her zaman var. Burda dövmenin tarzına ve boyuna göre değil, dövmeniz olup olmamasına bakıyorlar. Yakuzaları almamak için buldukları çözüm bu. Her yer böyle değil tabi. Dövmelilerin giremeyeceği kaplıcalarda kapıda genelde yazıyormuş.

Eşim bu tutumun uzun ömürlü olamayacağını söylüyor. Ben de katılıyorum. Günümüzde sokaklarda bir sürü dövmeli genç görmek mümkün. Bu da gelecek neslin duruşunu belli ediyor.

Benim için en ilginç olanı ise eşimin ailesi bir dövmesi olduğunu hala bilmiyor. Ailecek deniz tatiline gitme durumları da pek olmadığı için bir şekilde gizliyor ve ailesine göstermeme konusunda çok kararlı. Çok kızacaklarından emin. Yeni nesil dövmeyi kabullenmiş olsa da anneleri ve babaları bu konuda oldukça katı. Anlayacağınız dövmenin imajı pek iyi değil burda.

Ben de yıllardır dövme isteyip ne yaptıracağına karar veremeyen biri olarak, günün birinde karar verirsem eşimin ailesinin göremeyeceği bir yere yaptırmam gerekecek galiba !!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder